22 Nisan 2015 Çarşamba

Kolay kol manşeti nasıl yapılır

Geçenlerde instagramda yakında bir tutorial olacağından bahsetmiştim. Çok iyi bildiğimden değil de hem blogumda bulunsun (çünkü sonra unutuyorum nasıl yaptığımı) hem de belki bir iki kişinin işine yarar diye yazmak istedim. Hem g+'da kurduğum Detaylı Dikiş Teknikleri topluluğuna da bir faydam olmuş olur.
 
Benim bildiğim en kolay tekniklerden biri bu. Naçizane anlatmaya çalışacağım eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin sevgili ustalarım.  
 
 
1. Öncelikle bileğimizin ölçüsüne göre istediğimiz en ve boyda manşetlerimizi kesiyoruz. Yüzü yüzüne gelecek şekilde ortadan ikiye katlayıp yanlardan dikiyoruz. Manşetin bir tarafına dikiş paylarını bırakarak telamızı ütülüyoruz.  

 
2. Gömleğimizin kolunun arka ortasından yırtmacımızı açıyoruz


 
3. Yırtmaç için biyemizi de hazırlıyoruz.  

 
4. Biyemizi yırtmacımıza düz bir şekilde dikiyoruz.

 
Diktikten sonra görüntüsü yukarıdaki gibi oluyor.
 
 
5. Biyemizi muntazam bir şekilde döndürüyoruz. Orta kısmını minicik bir çıtlatırsak biyemizi döndürmesi daha kolay olur. 
 
 
Biyenin dikilmiş hali de bu şekilde.
 


 
6. Ok ile gösterdiğim köşeye de minik bir makine dikişi geçerseniz yırtmacınız üst üste gelir ve daha düzgün durur.
Gömleğimizin kolunu manşetimizle aynı ölçüye getiriyoruz. Benim gömleğimin kolları biraz bol olduğu için büzmeyi uygun gördüm siz isterseniz minik bir iki pile yapabilirsiniz.


7. Büzdürüp manşetimizle aynı ölçüye getirdiğimiz kol ağzını yüzü yüzüne gelecek şekilde manşetimize yerleştiriyoruz. Ancak yerleştirirken yırtmacın üstte kalan tarafını üstte gösterdiğim şekilde içe katlayıp dikiyoruz. Bu sayede yırtmacımız potluk yapmayacak.

 
 
8. Kol ağzının iç tarafını da düzgünce katlayıp dikiyor ve manşetimizi tamamlıyoruz.    


ve son hali
 
 
İşte ben kol manşetini böyle yapıyorum. Bence çok kolay bir yöntem. 
 
Aslında bu sefer yaptığım manşeti pekte beğenmedim çünkü kumaşım tülbent gibi çok incecik ve hata kabul etmeyen bir kumaştı söktüğünüz yerler yırtılabiliyordu onun için yaptığım yanlışları söküp düzeltemedim.  
 
Yine de bunun dikişe yeni başlayanlar için faydalı bir yayın olmasını umuyorum.
 
Bundan sonra birde yaka bandı yapılışını anlatacağım.
 
Bu aralar böyle, hadi bakalım hayırlısı ;)
 
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme