6 Mart 2014 Perşembe

Robalı deri kollu ekose gömlek

Sonunda burada bahsettiğim ekose gömleğimi bitirdim. Aslında biteli bir hafta oldu ama çektiğim fotoğrafları hiç beğenmediğim için paylaşmak istemedim. Ben fotoğraflarda diktiğim şeyin detayları görünsün istiyorum. Onun için en iyisini çekince yayınlamayı uygun gördüm.  

Kalıbımız robalı, çok fazla detayı olmayan ve düzeltme istemeyen basit bir kalıptı. Yanlış duymadınız Burda'nın bir kalıbını fazla düzeltme yapmadan dikmiş bulunuyorum. 38 beden çalıştım ve cuk oturdu üzerime. Beni yormayan, yaka hariç diğer aşamalarını sökmeden tek seferde tamamladığım bir çalışma oldu. Yaka mevzusunda ise Miray ve Türkan'a uydum. Onlar gibi güzel ayaklı yaka yapabileceğimi sandım ancak yanılmışım. Benim yaka olmadı. Dört parçadan oluştuğu için önce yanlış sırayla diktim. Sonra baktım kalıba göre kestiğim yaka kısa geldi. Telayı ters koyup kumaş yerine ütüye yapıştırmam da cabası :) Neyse beceriksizliklerimi anlatmayacağım.   

Kalıba göre kestiğim ve olmayan yaka bu.

Bu da benim ayaklı yaka dikme yöntemim.
Yaka oyuğunun ölçüsüne göre kesiyorum
 
Kenarlarından da diktim mi işlem tamam.

Gelelim gömleğimin bitmiş haline.Robadan dolayı omuzlarda dikiş olmaması çok hoşuma gitti. Bu sayede modelin omuz kısmı daha güzel oturuyor.

Robada şu şekli yapamacağımı sanıyordum ama inanılmaz kolay oldu.
Ama arkada ekosenin desenlerini tam tutturamamışım.

Bu detaya dikkat. Bu kol manşetini ben diktim, o biyeyi oraya ben ekledim arkadaşlar. :) Bunu da başardığım için kendimle gurur duyuyorum :) Başka bir gömleğimde nasıl dikildiğine bakarak yaptım ve çok kolay oldu.

Koldan bir kare daha

İşte ekose gömlekte böylece bitti. Şimdi sıra çıtçıtlarını taktırıp giymekte.

Anladım ki acele edersem ve çok özenirsem istediğim gibi olmuyor. Bu kumaşlarımı ziyan etmek istemiyordum ama olmazsada olmaz ne yapayım dedim. Sonuç ise mutluluk veren huzurlu bir çalışma oldu.

Bu arada işlerimin yoğunluğu nedeniyle bir süre dikiş dikemeyecek ve sadece sizleri izlemekle yetineceğim. Zaten ancak üç ayda bir tane gömlek bitirebilen beni fazla aramazsınız sanırım.   ;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder